شبکه محلی

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
شبکه محلی| شرکت سپهرآرادمبین

شبکه محلی

امروزه به دلیل پیشرفت تکنولوژی استفاده از کامپیوتر روز به روز افزایش یافته است، به طوری که مردم، بیشتر کارهای خود را به وسیله کامپیوتر شخصی و در بستر اینترنت انجام می دهند.کارکنان یک اداره برای انجام وظایف خود نیاز به دسترسی سریع به اطلاعات دارند که شبکه محلی LAN ابزاری است که می تواند به آنها برای انجام این کار کمک کند. شبکه محلی  LAN با استفاده از کابل شبکه و پروتکل های کامپیوتری، دو یا چند سیستم کامپیوتری را که در فاصله نزدیکی نسبت به یکدیگر قرار دارند، به یکدیگر متصل می کند به طوری که تمام افراد حاضر در آن موقعیت جغرافیایی به صورت همزمان می توانند به اطلاعات دسترسی داشته باشند.در همین راستا در این مقاله تصمیم گرفته ایم که شما را با مفهوم شبکه های رایانه ای و به وِیژه شبکه های محلی بیشتر آشنا کنیم.اگر شما هم علاقه مند هستید که اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهید، توصیه می کنیم که تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

شبکه محلی LAN  چیست؟

شبکه محلی LAN، مخفف عبارت ((Local Area Network بوده که یک محدوده جغرافیایی کوچک، مانند یک ساختمان، خانه، دفترکار و… را تحت پوشش قرار می دهد. شبکه محلی LAN در مقایسه با شبکه گسترده (WAN )، سرعت بسیار بالاتری داشته و برای انتقال داده نیازی به استفاده از «خطوط استیجاری» ندارد.همانطور که گفته شد، LAN یک سیستم ارتباطی بسیار سریع است که کامپیوترها، پرینترها و دستگاه های کپی را در یک محیط کوچک به یکدیگر متصل می کند. با متصل کردن چند شبکه محلی LAN می توان شبکه بزرگتری مانند شبکه گسترده (WAN) را به وجود آورد. این شبکه محلی به کاربران یک خانه، ساختمان و یا دفتر کار این امکان را می دهد تا بتوانند از تمام قطعات و تجهیزات کامپیوتری به صورت مشترک استفاده کنند.علاوه بر این، شبکه محلی LAN باعث می شود تا این افراد بتوانند به صورت گروهی به اطلاعات دسترسی داشته باشند. در تمام شبکه های محلی از کابل کواکسیال، کابل دو سیمه و یا کابل فیبر نوری برای مسیر انتقال داده های استفاده می شود.

تقسیم بندی شبکه های محلی

کسانی که با مفهوم رایانه و اینترنت تا حدی آشنایی داشته باشند، به احتمال زیاد تاکنون عنوان شبکه  را شنیده اند اما نمی دانند که منظور از شبکه چیست. به عبارت ساده، یک شبکه حداقل از ۲ رایانه تشکیل شده است که به وسیله کابل به یکدیگر متصل شده اند تا بتوانند به صورت مشترک از داده ها استفاده کنند.حال این شبکه های رایانه ای بر اساس عوامل گوناگونی، مانند لایه شبکه، اندازه، معماری کاربری، نوع اتصال، همبندی و قرارداد طبقه بندی می شوند. طبقه بندی شبکه های رایانه ای بر اساس اندازه و یا گستردگی ناحیه ای که تحت پوشش قرار می دهند به صورت زیر می باشد:

  • شبکه شخصی (PAN)
  • شبکه محلی (LAN)
  • شبکه دانشگاهی (CAN)
  • شبکه کلان شهری (MAN)
  • شبکه گسترده (WAN)

در شبکه های محلی LAN  چه فناوری هایی به کار می رود؟

تعداد دستگاه ها و سرویس هایی که در یک شبکه ارائه می شود، از جمله عواملی هستند که نوع فناوری به کار برده شده در شبکه محلی LAN  را تعیین می کنند. دو نمونه از متداول ترین و پرکاربردترین گونه های ارتباطی که در LAN های مدرن وجود دارد، کابل های وای فای و اترنت می باشد.به طور مثال در خانه ها و شرکت های کوچک، همواره یک مودم برای برقراری اینترنت، یک روتر برای فراهم کردن ارتباط با دستگاه های دیگر و یک اکسس پوینت وای فای برای برقراری اینترنت وایرلس وجود دارد. در برخی از مواقع تمام فاکتورهای گفته شده در داخل یک دستگاه ترکیب می شوند.در  LAN های بزرگتر تمام تجهیزاتی که در یک شبکه محلی LAN وجود دارد، دیده می شود امام تنها تفاوت آن در اندازه منطقه ایست که تحت پوشش قرار می دهند.

مزایای استفاده از شبکه محلی LAN

استفاده از شبکه محلی LAN مزایای بسیار زیادی دارد که سبب شده استفاده از شبکه روز به روز افزایش پیدا کند. به طور مثال یک شبکه محلی LAN به کاربر این امکان را می دهد تا بتواند یک سیستم انتقالی بسیار پر سرعت را در بین تعداد بسیار زیادی دستگاه به صورت شبکه رایانه ای چند کاره و چند کاربره به اشتراک بگذارد.علاوه بر این ایستگاه های کاری متصل شده از طریق شبکه LAN، می توانند به صورت نامتمرکز به پردازنده های متمرکز اساسی دسترسی داشته باشند. این فعالیت به احتمال زیاد، به شکل کامپیوتر میزبان مرکزی و قابلیت های ذخیره سازی داده ها انجام خواهد شد.با استفاده از شبکه محلی LAN کاربران یک اتاق، دفتر کار و یک ساختمان دیگر نیازی نیست که هزینه های جداگانه ای را برای خرید لوازمی، مانند پرینتر، اسکنر و یا دی وی دی رایتر صرف نمایند، چرا که با استفاده از این شبکه به راحتی می توان تمامی این امکانات را در بین همه کامپیوترهای متصل در شبکه به اشتراک گذاشت.علاوه بر موارد گفته شده، شبکه های محلی LAN امروزی به راحتی می توانند از طریق سوییچ های LAN، روترها و دستگاه های دیگر به شکل یک شبکه به یکدیگر متصل شوند.

معایب استفاده از شبکه های محلی LAN

استفاده از شبکه های محلی LAN از هیچگونه معایبی برخوردار نمی باشد، بلکه تنها عیب آن مربوط به امنیت فایل ها و حساب های کاربری می شود.

کاربرد شبکه های محلی  LAN

اصلی ترین و مهمترین کاربرد شبکه های محلی LAN برای انتقال داده ها در فواصل کم می باشد که منظور از فواصل کم، فضای مربوط به یک ساختمان، دفتر کار، ساختمان های اداری و خانه خواهد بود.یکی دیگر از کاربردهای بسیار مهم شبکه های محلی LAN به اشتراک گذاشتن دسترسی ایستگاه های کاری به رایانه میزبان، چاپگرها، ایستگاه های کاری دیگر و دستگاه های جانبی می باشد. علاوه بر این، در زمینه های تصویربرداری و ارتباطات صوتی و تصویری نیز می توان از شبکه های محلی LAN استفاده کرد.

شبکه محلی LAN چه تفاوتی با شبکه های WAN و MAN دارد؟

مهمترین تفاوت شبکه محلی lan با شبکه های کلان شهری و شبکه های گسترده مربوط به ارسال و توپولوژی های آنها می باشد. درکل یک شبکه محلی مشخص تنها قابلیت استفاده از یک نوع واسطه ارسال را دارد.توپولوژی های حلقه ای، گذرگاهی و ستاره های از پرکاربردترین توپولوژی ها می باشند. تنها تفاوت شبکه WAN با شبکه LAN در این است که شبکه WAN فاصله جغرافیایی گسترده تری، مانند؛ بین شهرها، استان ها و حتی کشورها را تحت پوشش خود قرار می دهد.

ویژگی شبکه های محلی

 رایج‌ترین نوع شبکه‌های محلی است. شبکه‌های محلی مختلف را می‌توان بر اساس مشخصه‌های زیر تقسیم‌بندی کرد:

توپولوژی:

توپولوژی به چیدمان هندسی عناصر یک شبکه گفته می‌شود. برای مثال دستگاه‌های شبکه را می‌توان به صورت چیدمان حلقه‌ای، گذرگاهی یا خطی به یکدیگر متصل کرد.

پروتکل:

پروتکل‌ها راهبردهایی هستند که داده‌ها می‌توانند به کمک آن‌ها بین دو دستگاه مختلف مبادله شوند. همچنین پروتکل‌ها نوع خطا و تراکم داده را مشخص می‌کنند.

واسطه:

کابل‌های استفاده شده در شبکه های محلی LAN که دستگاه‌ها را به یکدیگر متصل می‌کنند، به صورت سیم‌های جفت به هم تابیده، هم‌محور (Coaxial) یا فیبر نوری هستند. شبکه‌های LAN علاوه بر بستر کابلی به صورت وایرلس نیز راه اندازی می‌شوند که به آن WLAN گفته می‌شود. در ارتباطات وایرلس از تجهیزات ارتباطی بدون سیم مانند اکسس پوینت ها ، رادیوها و … به عنوان رابط ارتباطی استفاده می‌شود.

مقایسه‌ی WAN با  LAN

نقطه‌ی تمایز شبکه های محلی با شبکه های MAN و WAN در واسطه‌ی ارسال و توپولوژی آن‌ها نهفته است. درکل یک شبکه‌ی محلی مشخص تنها می‌تواند از یک نوع واسطه‌ی ارسال داده استفاده کند. از پرکاربردترین توپولوژی‌ها می‌توان به توپولوژی گذرگاهی، حلقه‌ای و ستاره‌ای اشاره کرد.

به دو یا چند دستگاه به هم متصل که شبکه‌ی کوچکی را شکل می‌دهند، شبکه‌ی گسترده یا WAN گفته می‌شود. تفاوت LAN با WAN این است که WAN می‌تواند فاصله‌ی جغرافیایی گسترده‌تری را نسبت به LAN پوشش دهد؛ مانند میان شهرها، استان‌ها و یا حتی کشورها.

نمونه‌ای از توپولوژی شبکه های LAN

برای شبکه های LAN توپولوژی‌های مختلفی را می‌توان در نظر گرفت. مانند توپولوژی خطی یا حلقه‌ای.

توپولوژی خطی BUS:

این توپولوژی که در شکل نشان داده شده است. در هر لحظه تنها یک کامپیوتر به عنوان مَستر یا همان سرور عمل می‌کند و مجاز است که به انتشار داده بپردازد. کامپیوترهای دیگر صرفاً شنونده هستند.

اگر دو یا چند دستگاه بخواهند به صورت هم‌زمان به ارسال داده بپردازند، در این صورت برای حل این تعارض باید از یک سازوکار داوری استفاده می‌شود.

داشتن یک سازوکار داوری توزیع‌شده یا متمرکز امکان‌پذیر است.

معروف‌ترین توپولوژی گذرگاهی، اترنت (IEEE 802.3) است. اترنت دارای کنترل نامتمرکز بوده و عملکرد آن از 10 تا 1000 مگابیت بر ثانیه را پوشش می‌دهد.

کامپیوترهای کاربردی در اترنت می‌توانند هر زمان که بخواهند به ارسال داده بپردازند. اگر بین بسته‌های داده برخوردی صورت گیرد، در این صورت آن‌ها به صورت تصادفی مدت‌زمانی را منتظر می‌مانند و مجدداً بسته‌های خود را ارسال می‌کنند.